Christopher Paolini, a szavak mágusa
www.kretamagazin.hu 2006.08.03. 17:12
Christopher Paolini kicsit hasonlít Harry Potterre. Az ifjú varázslóhoz hasonlóan az ő szemüveges arca és szerény viselkedése mögött is egy varázslatos életút rejtőzik. Azonban, míg Potter csodás képességei csak J. K. Rowling fejéből pattantak ki, addig Paolini hús-vér emberként tehetséges.
Paolini Eldest című könyve az első, amely kiütötte a legújabb Harry Potter kötetet az eladási listák első helyéről. 15 éves korában kezdte el írni az Eragont, egy epikus fantáziát, amely átütő sikert aratott. Most, 21 éves korában, adta ki második könyvét, az Eldestet, melyet a múlt héten kezdtek el árusítani. Azóta több ezer rajongója jelent meg a könyv bemutatóin. Apró termetű ember lévén, és mert sokkal fiatalabbnak néz ki a koránál, Paolinit csak néhány rajongója ismeri fel, amint átsétál a Barnes & Noble könyvesbolton. Több mint 2.000 ember vár rá pedig. Amikor végre bemutatják a közönségnek, rocksztárként üdvözlik. Sok fiatal rajongója lábujjhegyen állva próbálja jobban szemügyre venni, és azok, akik eddig csendben álldogálva vártak rá, most fütyülve tapsolnak neki. Ez a fogadtatás nagyon eltér attól, amit 2002-ben, az Eragon megjelenésekor kapott. Akkor, 16 éves ismeretlen szerzőként saját maga hordta makacs szívóssággal könyvének példányait iskolákba és könyvtárakba.
Az Eragon a 10.000 példányos első kiadás után akkor kapott nagyobb figyelmet, amikor Alfred A. Knopfhoz is eljutott a híre, aki 2003-ban újra kiadta a könyvet, mára már 2,5 millió példányban. Ez nagy sikernek számítana egy ismert szerző számára is, nemhogy egy addig ismeretlen tinédzser író számára. Az Eldest , Paolini Örökség-triológiájának második kötete, jelenleg az első az USA TODAY bestseller listáján, 1,3 millió példányban nyomtatták ki, és 27 országban kapható. Ráasásul, az Eragon-ból film is készül Budapesten John Malkovich, Jeremy Irons és Djimon Hounsou főszereplésével, mely jövő nyáron kerül majd a mozikba. Ilyen sikerek után jogos a kérdés, vajon Paolini a következő J.K. Rowling? A válasz sokak szerint pedig az, hogy a két írót nem kellene összehasonlítani, és ő maga is úgy nyilatkozott, hogy másmilyen könyveket ír, bár a feltevés természetesen megtisztelő a számára.
Az Eldestről megjelent kritikák meglehetősen vegyes fogadtatást mutatnak. Az Entertainment Weekly agyzsibbasztóan butának, túl hosszúnak és túlfűtöttnek titulálta. A Publishers Weekly is telefonkönyv méretűnek tartja, de emellett megemlíti, hogy a könyv leíró részletekben, mitikus archetípusokban és hosszú harcjelenetekben gazdag, és a kitartó olvasók lehengerlő felfedezéseket tehetnek, ha végigolvassák a könyvet. Paolini nem szereti tudni a kritikusok véleményét, mert állítása szerint még a pozitív kritika is feszélyezné írás közben. Amikor 15 éves korában elkezdte az Eragont írni, éppen befejezte a középiskolát, és nem volt túl sok dolga, a főiskolához még túl fiatalnak érezte magát, a legközelebbi város pedig 20 mérföldre volt, tehát, hogy legyen mivel elfoglalnia magát, írni kezdett. Inspirációt pedig olyan nagy mesterektől, mint pl. J. R. R. Tolkien, Ursula K. Le Guin, Anne McCaffrey, Brian Jacques és Frank Herbert-től nyert. Olyan könyvet akart írni, melyet maga is szívesen olvasott volna, szörnyekkel való harcokról és szépséges tündérek megmentéséről. Azonban abban bízik, hogy ezen ismerős elemekből a maga sajátos csavarjaival egyedi történetet tud írni, és leginkább Eragon és Saphira kapcsolatának történetére büszke. Eragon egy fiatalember, aki talál egy kék követ, amiről kiderül, hogy egy sárkánytojás. Amikor a csodás kék teremtmény, Saphira kibújik a tojásból varázslatos kötelék alakul ki közöttük. Ketten vállvetve segítenek a tündéreknek és törpéknek harcolni a gonosz Galbatorix király ellen. Amikor saját magáról kérdezik Paolinit, mint például, hogy van-e barátnője és hogy vallásos-e, mindig kitérően válaszol. Ami pedig a könyvekből származó bevételeket illeti, nem akarja elkölteni, fontos számára a biztonság. Még mindig a szüleivel él, és amikor éppen nem ír, vagy nem a könyvét népszerűsíti, akkor saját magányos kedvteléseinek hódol, mint pl. a túrázás, kempingezés, jógázás, vagy saját késeit és kardjait kovácsolja.
A múlt héten kezdődött könyvének népszerűsítő körútja, mely során 18 államba és Kanadába látogat el, októberben pedig Európában reklámozza majd a könyvet. Amikor a körútnak vége, és kicsit lecsitulnak körülötte a kedélyek, Paolini ismét leül majd számítógépe elé, és elkezdi a trilógia harmadik könyvét írni. Jelenleg azonban még rajongóit bűvöli el, akik szerint Paolini megmutatta nekik, hogy ha azt csinálják, amit szeretnének, mint pl. könyvet írnak, akkor sikeresek lehetnek benne, ha mindent beleadnak. Forrás: Carol Memmott, USA TODAY
|